а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслинов

маслиновиот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од маслинка, што се прави од маслинка.
Англиски: olive Албански: ulliri
Употреба: Ботаника
Примери:
маслинови насади, маслиново масло
Изрази
Маслиново гранче - симбол на мирот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи