а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслинка

мн. маслинки
Вид збор: Именка, женски род
1. Повеќегодишно зимзелено суптропско дрво со ситни плодови со семка кои се користат за јадење и за производство на масло.
Латински: Olea europaea Англиски: olive tree Албански: dru ulliri
Употреба: Ботаника
2. Плод од такво дрво.
Англиски: olive Албански: ulli
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи