а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслинар

мн. маслинари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што одгледува или продава маслинки.
Примери:
Според првичните проценки, маслинарите од овој регион ќе наберат двојно повеќе маслинки од минатата година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи