а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслен

маслениот
Вид збор: Придавка
Што содржи масло, што се однесува на масло.
Примери:
Колку маслени единици има млекото?
Изрази
Маслени бои - бои што се прават од растително масло и се користат во сликарството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи