а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масленост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Количество масло што се содржи во млеко, сирење и др.
Англиски: content of fat
Употреба: Гастрономија
Примери:
Млекото има 3,2% масленост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи