а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масленица

мн. масленици
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид питулица или друго слично тесто пржено на масло.
Англиски: pie Албански: lloj pite
Употреба: Гастрономија
2. Вид пита.
Англиски: pie Албански: lloj pite
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи