а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслар

мн. маслари
Вид збор: Именка, машки род
Производител или трговец на масло.
Изведенки
масларски прид.
масларскиот
Пример: Масларски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи