а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масларка

мн. масларки
Вид збор: Именка, женски род
1. јадлива печурка
Употреба: Ботаника
Примери:
Масларката е вкусна печурка.
2. жена маслар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи