а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маскота

мн. маскоти
Вид збор: Именка, женски род
Предмет, фигура и сл. за кој се верува дека носи среќа.
Англиски: mascot
Примери:
Лисицата беше маскота на кошаркарскиот тим.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи