а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маскира

маскираат; маскирал; маскиран; маскирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10477
1. Стави, става маска некому, преправи, преправа некого.
Англиски: mask Албански: maskoj
Примери:
Мајката ги маскираше децата за Прочка.
2. прикрие, прикрива
Англиски: mask Албански: maskoj
Примери:
Cо шминка го маскираше недостатокот на лицето.
3. Направи, прави тешко видлив, тежок за распознавање.
Англиски: camouflage Албански: kanuflon
Употреба: Воен термин
Примери:
Го маскираа бункерот со гранки.
4. (се маскира) Си става маска на лицето.
Англиски: mask Албански: maskohem
Примери:
Учениците се маскираа во разни маски.
Изведенки
маскирање ср.
глаг. им.