а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маскари

маскарат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Срамоти, изложува на потсмев.
Англиски: deride Албански: tall, përqesh
Употреба: Разговорно
Примери:
Го маскареше кај ќе стигнеше.
2. (се маскари) Станува предмет на подбив.
Албански: tall, përqesh
Примери:
Cо таквото однесување се маскареше пред лугето.
Изведенки
маскарење ср.
глаг. им.