а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маскара

мн. маскари
Вид збор: Именка, женски род
1. шега, подбив
Англиски: joke Турски: maskara Албански: maskara
Употреба: Разговорно
Примери:
Си правеше маскара со него.
2. Козметичко декоративно средство за клепки.
Англиски: mascara Албански: maskara
FlexiMac
 менување на македонски глаголи