а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маскарада

мн. маскаради
Вид збор: Именка, женски род
1. Забава на која учествуваат маскирани лица.
Англиски: masquerade Албански: maskaradë
2. Извештачено однеcување.
Англиски: измама Албански: mashtrim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи