а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масира

масираат; масирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20064
1. Врши масажа, трие.
Англиски: massage Албански: masazhoj, fërkoj
Примери:
Уживаше кога го масираат.
2. малтретира, тормози
Англиски: maltreat Албански: maltretoj
Употреба: Разговорно
Изведенки
масирање ср.

глаг. им.