а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масивен

масивни
Вид збор: Придавка
Што е голем, дебел, тежок, цврст.
Англиски: massive
Примери:
масивна зграда, масивно тело
масивен мебел, масивен прстен
Изведенки
масивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи