а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маршал

мн. маршали
Вид збор: Именка, машки род
1. Највисок воен чин во некои држави, повисок од генерал.
Англиски: marshal Албански: marshal
2. Началник на дворец.
Англиски: marshal Албански: marshal
Употреба: Историја
Изведенки
маршалски прид.
маршалскиот
Пример: маршалски чин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи