а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марципан

(едн.) марципанот
Вид збор: Именка, машки род
Вид слатки од бадем и шеќер.
Англиски: marzipan Албански: marzipan
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи