а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марула

мн. марули
Вид збор: Именка, женски род
Градинарско растение со зелена боја што се користи за салата.
Латински: Lactuca sativa Англиски: lettuce Турски: marul Албански: marule
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
салата од марули
Изведенки
марулка ж.
мн. марулки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи