а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

март

Вид збор: Именка, машки род
Трет месец во годината.
Англиски: March Албански: mars
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
мартовски прид.
мартовскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи