а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мартинка

мн. мартинки
Вид збор: Именка, женски род
1. Различни видови украси изработени обично од бел и од црвен конец кои, по традиција, луѓето си ги врзуваат на 1 март како украс и за здравје.
2. Рачка на прозорец во форма на машничка што потсетува на врзан украс.
Албански: dorezë dritareje
Употреба: Архитектура и градба
3. вид пушка
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи