а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марокен

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Мека козја кожа, обично се употребува за укоричување книги.
Англиски: goatskin Албански: lëkurë dhie
2. Вид тенка свилена ткаенина.
Албански: pëlhurë e hollë mëndafshi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи