а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мародер

мн. мародери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ограбува загинати и ранети војници.
Англиски: marauder Француски: maraudeur
Изведенки
1. мародерски прид.
мародерскиот
2. мародерство ср.
мародерства
FlexiMac
 менување на македонски глаголи