а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мармалад

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Каша од сварено зашеќерено овошје.
Англиски: marmalade Албански: marmelatë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Направи мармалад од повеќе видови овошје.
Мармалад од кајсии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи