а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марксист

мн. марксисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на марксизмот.
Англиски: Marxist Германски: Marxist
Употреба: Политика , Филозофија
Изведенки
1. марксистка ж.
мн. марксистки
2. марксистички прид.
марксистичкиот
Пример: марксистичка теорија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи