а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марксизам

(едн.) марксизмот
Вид збор: Именка, машки род
Учење, теоријата на Маркс и неговите соработници и следбеници за развојот на општеството што стана идеолошка основа на социјалистичките и комунистичките движења во светот.
Англиски: Marxism Германски: Marxismus
Употреба: Политика , Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи