а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркичка

мн. маркички
Вид збор: Именка, женски род
1. марка
Англиски: stamp Албански: pullë
Употреба: Административен термин
2. Локација за изградба на објект.
Англиски: building site Албански: pullë
Употреба: Архитектура и градба
3. Дозвола за градба.
Англиски: permission Албански: leje për ndërtim
Употреба: Архитектура и градба
4. Документ во кој е обележан и дефиниран простор за градба, влезен во деталниот урбанистички план, во кој се дадени и димензиите на градежниот објект.
Англиски: document Албански: pullë, dokument
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи