а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркизет

мн. маркизети
Вид збор: Именка, машки род
Тенка проѕирна ткаенина што се користи за женска облека, завеси и сл.
Англиски: marquisette Турски: markizet
Примери:
Женски рачен часовник направено од сребро низ цела површина со саден маркизет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи