а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркет

мн. маркети
Вид збор: Именка, машки род
1. пазар, саем, панаѓур
Англиски: market Албански: treg
Употреба: Економија
2. Продавница, обично самопослуга.
Англиски: shop Албански: market, shitore
Употреба: Економија
Примери:
минимаркет
супермаркет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи