а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркетинг

(едн.) маркетингот
Вид збор: Именка, машки род
Систем на одлуки и мерки што се преземаат за подобар пласман на стоката.
Англиски: marketing Албански: marketing
Употреба: Економија
Изведенки
маркетиншки прид.
маркетиншкиот
Пример: маркетиншки потег
FlexiMac
 менување на македонски глаголи