а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марка

мн. марки
Вид збор: Именка, женски род
1. Мало парче хартија на кое има знак, цена и сл., кое се лепи на писма или документи и со кое се наплаќа определена уcлуга.
Англиски: stamp Албански: pullë
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
поштенска марка, таксена марка
2. Име или знак со кој производителот го означува својот производ.
Англиски: label Албански: etiketë
Употреба: Економија
Примери:
трговска марка
3. Парична единица во некои земји.
Англиски: mark Албански: marka
Употреба: Економија
Примери:
конвертабилна марка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи