а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркација

мн. маркации
Вид збор: Именка, женски род
Обележување, означување, знак, обично на пат, правец и сл.
Примери:
Ја промашивме маркацијата за острото свртување во десно и продолживме по асфалтот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи