а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркантен

маркантниот
Вид збор: Придавка
впечатлив, забележлив, истакнат
Англиски: striking
Примери:
маркантни црти на лицето
маркантен човек
маркантна личност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи