а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марифет

мн. марифети
Вид збор: Именка, машки род
1. вештина, снаодливост, лукавство
Англиски: skill Турски: marifet Албански: marifet, aftësi
Употреба: Разговорно
Примери:
Со марифет успеа да ја избегне казната.
2. шега
Англиски: joke Албански: shaka, tallje
Употреба: Разговорно
Примери:
Цела вечер изведуваше марифети и ги смееше.
3. вредност, полза
Англиски: use Албански: dobi
Употреба: Разговорно
Примери:
Што марифет ако му го кажеш тоа.
Изрази
Што марифет – со негативна нијанса во условна реченица: што вреди, каква полза.
Изведенки
марифетлак м.
мн. марифетлаци
Пример: Полицијата спречи марифетлак врз кралското семејство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи