а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маринец

мн. маринци
Вид збор: Именка, машки род
1. Припадник на пешадија во морнарицата.
Англиски: marine Албански: marinar, detar
Употреба: Воен термин
2. морнар
Англиски: sailor Албански: marinar, detar
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи