а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марина

мн. марини
Вид збор: Именка, женски род
1. Пристаниште што служи за закотвување јахти, глисери, чамци, едрилици, обично во туристички места.
Англиски: marina Албански: liman i vogël
Употреба: Туризам
2. Уметничка слика на која е претставен морски пејзаж.
Изведенки
марински прид.
маринскиот
Пример: Марински работник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи