а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маринада

мн. маринади
Вид збор: Именка, женски род
Сос подготвен со оцет, растително масло, лук, зачини и др. во кој се ставаат да отстојат некои видови месо или риба за да примат определен вкус или да омекнат; начин на конзервирање риба.
Англиски: marinade Албански: marinadë
Употреба: Гастрономија
Изведенки
маринат м.
мн. маринати
FlexiMac
 менување на македонски глаголи