а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маржа

мн. маржи
Вид збор: Именка, женски род
1. Разлика меѓу набавната и продажната цена на трговска стока.
Англиски: margin Албански: diferencë
Употреба: Економија
2. Разлика меѓу курсевите на берзите.
Англиски: spread Албански: dallim i kursit valutor
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи