а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маргина

мн. маргини
Вид збор: Именка, женски род
1. Неиспишан простор на рабовите од листови хартија.
Англиски: margin Албански: margjinë
Примери:
На маргините на книгата имате белешки со ситен ракопис.
2. Периферија, страна, крај (на настан, интерес).
Англиски: margin Албански: margjinë, anash
Употреба: Преносно значење
Примери:
Театарските претстави останаа на маргините на културните случувања во градот .
FlexiMac
 менување на македонски глаголи