а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маргинализира

маргинализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Става на маргини.
Англиски: marginalize
Примери:
Тој нема право така да ја маргинализира функцијата претседател.
Изведенки
маргинализирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи