а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маргинализација

(едн.) маргинализацијата
Вид збор: Именка, женски род
Губење важност, станување маргинален.
Англиски: marginalization
Примери:
Тој пат води директно кон маргинализација и во длабока провинција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи