а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маргинален

маргиналниот
Вид збор: Придавка
1. Што е напишан на маргините од лист хартија.
Англиски: marginal
Примери:
маргинални забелешки
2. Што е спореден, неважен, безначаен.
Англиски: marginal
Употреба: Преносно значење
Примери:
маргинална работа
Изведенки
1. маргинално прил.
Пример: Оваа појава досега само маргинално е засегната во историската наука.
2. маргиналец м.
мн. маргиналци
3. маргиналност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи