а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маргаритка

мн. маргаритки
Вид збор: Именка, женски род
Украсно растение што се одгледува во домашни услови и по парковите, но расте и диво со едноставни бели покрупни или поситни цветови; бела рада.
Латински: Leucanthemum Англиски: oxeye daisy Албански: lule shëngjergji
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи