а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маракуја

(едн.) маракујата
Вид збор: Именка, женски род
Плод на амазонското цвеќе на страста.
Латински: Passiflora edulis Англиски: maracuja, passion fruit Албански: marakuja
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
сок од маракуја