а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марабу

мн. марабуа
Вид збор: Именка, среден род
Голема тропска птица, со силен клун и гол врат, мршојадец.
Латински: Leptoptilus crumeniferus Англиски: marabu
Употреба: Зоологија