а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мапа

мн. мапи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5844
1. Географска карта.
Англиски: map Албански: hartë
Употреба: Географија
2. скица, план, цртеж
Англиски: sketch Албански: skemë, skicë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК