а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манџа

мн. манџи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3591
Зготвено јадење, обично чорбесто.
Англиски: stew Албански: gjellë
Употреба: Гастрономија
Изрази
Во секоја манџа мирудија - (некој) секаде cе меша.