а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мануфактурен

мануфактурниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мануфактура.
Англиски: manufacturing Албански: manifakture
Употреба: Економија
Примери:
Мануфактурно производство.