а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мануелен

мануелни
Вид збор: Придавка
Ранг: 34743
Што се работи со раце, што работи физички.
Англиски: manual
Примери:
Мануелна работа.
Мануелен работник.
Изведенки
мануелно прил.
Рачно, физички.
Пример: Оваа работа се работи мануелно.