а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мантра

мн. мантри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23435
1. Во Хиндуизмот магична формула која постојано се рецитира.
Англиски: mantra Албански: mantra
Употреба: Религија
2. Нешто што постојано се повторува.
Англиски: mantra Албански: mantra
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа е мантрата која ни се повторува преку екраните.