а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мантија

мн. мантии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6043
Свештенички долг фустан, обично со црна боја, што се облекува над друга облека.
Англиски: cassock
Употреба: Црковен термин